Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2858

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/operations.class.php on line 2862

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/plugins/revslider/includes/output.class.php on line 3708
Sprzęt Husarza – Husaria Poczet Kurlandzki

Doświadczenia sprzętowe

NAJWAŻNIEJSZA JEST JAKOŚĆ

Jak we wszystkim, najważniejsza jest jakość, która niestety przekłada się na cenę.


Kilka uwag dla początkujących, które chętnie uzupełnimy o doświadczenia... innych doświadczonych rycerzy.

Skrzydła



Większość źródeł mówi o skrzydłach ogromnych (orlich) lub po prostu orlich i takie były w epoce najczęściej używane… w miarę możliwości. Jak zawsze liczyła się zasobność, skuteczność i prezencja. Kiedy jednak skrzydeł dostarczał rotmistrz, lub hetman.. wiadomo że zdobycie 200-tu kompletów skrzydeł orlich nastarczało sporego problemu, więc zastępowano je piórami gęsimi bądź innymi.

Podobnie kinematografia, która nie jest w stanie zaopatrzyć husarii w skrzydła z piór orlich, stąd u widza ukształtowało się przyzwyczajenie do piór białych, gęsich, mniejszych, a widok skrzydeł orlich będzie budził zdziwienie, kontrowersyjność i wymagało wyjaśnień.

Skrzydła muszą być osadzone na plecach nie w sposób opływowy, a pod wiatr, na lądującego ptaka. Pióra mają furgotać i aby spełnić swoją role - zajmować jak największa powierzchnię.

Duże skrzydła przy zsiadaniu smyrgają konia po oczach co może być sporym problemem, w ogóle nawet własny koń może potrzebować więcej czasu aby przyzwyczaić się do piór większych. No i trzeba nauczyć się odpowiednio zsiadać.

Rapcie



Tylko ze skóry grubej. Podobnie zdobienia i mocowanie powinny być dość masywne – nie podatne na zgięcia.

Broń



Nigdy nie spuszczajcie z oczu półhaków lub innej broni, gdyż potencjalny oglądający może dopuścić się nieświadomego uszkodzenia, które potem może doprowadzić do tragedii. Podobnie gdy pomyli się proch podsypkowy ze strzelniczym. Są mi znane dwa przypadki śmiertelne, spowodowane właśnie tego rodzaju błędami.

Buty



Na zdjęciu dragońskie i husarskie, te drugie posiadają wyższą cholewę, ścięty obcas i krycie skórą razem z obcasem – wykorzystywane przez nas wyłącznie do defilad, z uwagi na znaczną trudność w chodzeniu w butach na obcasie. Sugerujemy nie kombinować z podkuwaniem obcasa po odebraniu butów od szewca – takie rzeczy można robić wyłącznie na etapie produkcyjnym.

Obóz



Na zdjęciu dragońskie i husarskie, te drugie posiadają wyższą cholewę, ścięty obcas i krycie skórą razem z obcasem – wykorzystywane przez nas wyłącznie do defilad, z uwagi na znaczną trudność w chodzeniu w butach na obcasie. Sugerujemy nie kombinować z podkuwaniem obcasa po odebraniu butów od szewca – takie rzeczy można robić wyłącznie na etapie produkcyjnym.

Odzież z skór zwierząt



Cała nasze tego rodzaju odzież, jest przerabiana z zimowych płaszczy i kurtek futrzanych, wszelkiego rodzaju surowca jesteśmy w stanie bezpłatnie dopomóc dostarczyć – nie realizujemy zamówień, ale zawsze mamy zapas kurtek z jakiś bobrów, lisów czy piżmaków (do przerobienia na czapkę lub kołnierz do delii), poza borsukiem - tego można dokupić w Internecie bo borsuk jest łowny, nie widzę jednak sensu.

Skóra ze zwierza drapieżnego, jaką rycerz jest przyozdobiony jest problemem oraz tak samo podstawowym elementem wyposażenia, jak szabla czy buty. Uzyskanie takiej skóry, wymaga wysiłku i pieniędzy – ale jest możliwa, ściągnięcie do Polski zakupionej w Izraelu za 2000$, skóry z Kojota trwa 6 m-cy ale kończy się sukcesem. Na wyposażeniu naszego pocztu certyfikowane są zarówno skóry jak i pióra, a mamy nawet pewien zapas.

Stawiany przez nas wymóg posiadania skóry drapieżnika jest piętnowany w środowisku z uwagi na trud jaki wymaga jego zdobycie, ale jednocześnie nikt kto bierze udział w koordynacji formacji husarskich z rządem a nie robi nic aby dla formacji historycznych uzyskać prawo pierwokupu skór, przejmowanych przez Izby Skarbowe, Ogrody ZOOlogiczne czy koła łowieckie. Wszelkie moje próby prowadzenia rozmów z takimi miejscami napotykały raczej na cios w głowę. Nawet nie sposób się dowiedzieć, co w ogóle stało się np. ze skórą wilka przemycaną przez Rosjanina jadącego z Królewca. Celnicy przejęli i skóra się rozpłynęła.

Tym samym apeluję do wszystkich, którzy mają kontakt z władzami przy okazji pokazów historycznych – aby reprezentowali najpierw tych, którzy chcą coś zrobić, nie tych, których obecność na imprezach jest zdominowała uzyskaniem gratyfikacji.